Sprīdītis sāk bērnudārza gaitas – pirmizrāde Liepājas Leļļu teātrī

Foto: Vineta Jaunzeme

Šajā nedēļas nogalē Sprīdītis sāk bērnudārza gaitas. Annas Brigaderes labi zināmās pasakas varonis kļūst par jaunpienācēju bērnudārzā, kur tam atklājas jauna un nepazīstama pasaule, un trīs audzinātāji, tāpat kā bērnudārza biedrene Amanda kļūst par viņa ceļvežiem.

Iedvesmojoties no vērojumiem pirmsskolas izglītības iestādēs (saīsinājumā PII), izrādes radošā komanda uzbur ainas no bērnudārza “Sprīdītis”, kurā norit atvērto durvju diena. Taču situācija sarežģās pienākot ziņai, ka bērnudārza direktore pēkšņi saslimusi. Kā gan lai trīs darbinieki reklamē bērnudārzu, ja direktores nav klāt?! Kurš runās? Ko teiks? Kā pārliecinās vecākus, ka tieši viņi  ir atvasēm vislabākie pavadoņi pasaulē, kura vēl jāiepazīst un jāsaprot? Arī Sprīdītim šī nav viegla diena, jo tā ir pati pirmā diena bērnudārzā. Viss notiekošais viņam šķiet mazliet biedējošs – brokastu putras katls ir tik liels un draudīgs kā Lutausis, tualetes pods gārdz kā Velns. Satrauktie pedagogi mazā Sprīdīša bailes cenšas kliedēt visu pārvēršot spēlē.

Iestudējuma ideja, Annas Brigaderes lugas "Sprīdītis" galveno būtību pārceļot mūsdienu bērnudārza vidē, radās režisorei Santai Didžus. “No vienas puses, mūsu iestudējumā "PII Sprīdītis" ir daži Brigaderes varoņi, bet, no otras puses, izrādei nav klasiskais Brigaderes pasakas sižets. Mūsu galvenais impulss bija Brigaderes kompozīcija - galu galā arī mums ir mazs bērns, kurš dodas uz lielu, bet diezgan konkrētu pasauli, t. i., bērnudārzu. Tā viņam ir jauna, pārsteidzoša, vēl neizpētīta, piedzīvojumu un pārbaudījumu pilna," stāsta izrādes dramaturgs un mākslinieks Edgars Niklasons, kurš nesen kļuvis arī par Liepājas Leļļu teātra māksliniecisko vadītāju.

"Izrādes tapšanas procesā mēs ar Santu Didžus, komponistu Aleksandru Tomasu Metjusonu pabijām bērnudārzā Piņķos - kā novērotāji meklējām tipāžus, un vēlāk, kad jau bija sākušies mēģinājumi, kopā ar aktieriem paviesojāmies arī Liepājas bērnudārzā "Sprīdītis", vērojām bērnus, spēlējāmies ar viņiem, komunicējām. Šī bija mana pirmā pieredze bērnudārzā. No dramaturģijas veidošanas viedokļa es labāk jūtos ar skolas vecuma bērniem. Bērnībā bērnudārzu nemaz neapmeklēju, tikai, kad kļuvu vecāks, devos uz bērnudārzu pēc jaunākā brāļa," atzīst Niklasons. “Santai  ir ilga aktrises pieredze, trīs bērni un šī vide ir pazīstamāka. Spēlēt izrādi 3-4 gadus veciem bērniem ir ļoti liels izaicinājums - nemitīgi jāatceras, ka mazais cilvēks uz šo pasauli skatās kā uz vienu lielu brīnumu un viņa personīgā pasaule soli pa solim paplašinās. Mēs, pieaugušie, esam sen zaudējuši spēju uztvert pasauli kā augošu brīnumu, tāpēc izrāde ir labs atgādinājums arī skolas vecuma bērniem un pieaugušajiem,” spriež Niklasons.

“Gan Brigaderei, gan man ir tā viena doma: kad bērns jebkurā vecumā iziet pasaulē – uz dārziņu, skolu, augstskolu un vispār jebkurā vecumā lielajā dzīvē, tās ir bailes no nezināmā.  Taču sastopot un iepazīstot savas bailes, tās vairs nav bailes, bet vērtīga pieredze. Un caur bērnudārza prizmu to veiksmīgi varam atklāt. Man likās interesanti parādīt bērna domāšanu, to iztēli un savdabību, ar kādu bērns skatās uz audzinātājiem, norisēm, priekšmetiem. Šī prasme tikt ar visu galā, tā vieno mūsu un Brigaderes Sprīdīti. Un, ja pēc šīs izrādes noskatīšanās, bērni vēlēsies izlasīt Brigaderes lugu vai redzēt  filmu, tad mērķis būs sasniegts,” saka režisore Santa Didžus.

"PII Sprīdītis" ir šīs sezonas trešais jauniestudējums Liepājas Leļļu teātrī. Izrāde veidota 3 līdz 9 gadus veciem bērniem un pieaugušajiem. Tās ilgums - 40 minūtes.

Pirmizrādes notiks 17. un 18. februārī pulksten 12.00.   
Turpmākās izrādes:

Izrādes radošo komandu veido:

Režisore | Santa Didžus

Dramaturgs un mākslinieks | Edgars Niklasons

Komponists | Aleksandrs Tomass Metjusons

Leļļu meistare | Krista Ķipure

Butafore | Kristīne Dekovice

Lomās | Ilze Jura, Madara Enkuzena, Andris Zeļonka

Skaņa | Kristaps Žilinskis

Gaisma | Jānis Brašs

Izrādes tašanu finansiāli atbalsta Liepājas pašvaldība. Biļetes iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīze” klātienes kasēs un internetā https://www.bilesuparadize.lv/lv/performance/29077 vai 1h pirms izrādes Liepājas Leļlu teātra kasē Rožu laukumā 5/6.                         

 

Papildu informācija:
Ieva Hmieļevska
SIA “Liepājas Leļļu teātris” sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr. 26596186, ieva.hmielevska@liepajaslelles.lv
www.liepajaslelles.lv